Zakończył się etap okręgowy trzeciej już edycji Ogólnopolskiej Akademii „Konkurs Wiedzy o Prawie”. Do etapu centralnego zakwalifikowały się dwie osoby z terenu działania Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie – jedna ze szkoły podstawowej i jedna z gimnazjum.
Ogólnopolska Akademia „Konkurs Wiedzy o Prawie” organizowana jest przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych. 21 marca 2018 r. odbył się etap szkolny, natomiast w środę 25 kwietnia 2018 r. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wzięli udział w etapie okręgowym zorganizowanym przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie.
Zgromadzonych gości oficjalnie powitał Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie. Punktualnie o godz. 10.00 w całym kraju rozpoczął się test, a następnie uczestnicy Konkursu zmagali się z wylosowanymi przez siebie pytaniami.
W etapie organizowanym przez Izbę warszawską udział wzięło 25 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa mazowieckiego. Koordynator ds. edukacji prawnej w naszej Izbie r.pr. Magdalena Bartosiewicz powołała dwie komisje w składzie: r.pr. Justyna Karczmarz i r.pr. Piotr Piłat (komisja dla szkół podstawowych) oraz r.pr. Daniel Dębecki i r.pr. Magdalena Bartosiewicz (komisja dla gimnazjów).
W etapie okręgowym najlepsi okazali się: Mikołaj Petryga z Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego w Warszawie oraz Gabriela Gołyńska ze Szkoły Podstawowej im. 25 Pułku Artylerii Pancernej w Mszczonowie.
Członkowie komisji nie ukrywali jednak, że wybór najlepszych osób nie był łatwy, gdyż wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą prawniczą i niezwykłym zaangażowaniem, za co pogratulować należy każdemu z nich z osobna. Przyznane zostały także wyróżnienia dla najlepszych uczniów.
Mecenas Justyna Karczmarz stwierdziła, że: Uczniowie prezentowali podczas konkursu bardzo wysoki poziom. Nie tylko odznaczali się dużą wiedzą z zakresu prawa, lecz także zwracali uwagę na sposób prezentacji omawianych przez siebie zagadnień, starali się zaciekawić tematem, podawali przykłady i wyciągali wnioski, co nas – jako członków komisji – bardzo cieszyło.
Zadowolenia z poziomu przygotowania i zaangażowania uczniów nie krył także mec. Daniel Dębecki, który wskazał, że: Jesteśmy dumni, że uczniowie stanęli na wysokości zadania i zechcieli poświęcić swój czas w tym trudnym dla nich okresie nauki do egzaminu gimnazjalnego.
Wszyscy uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Izbę warszawską oraz wydawnictwo C.H. Beck.
Etap centralny konkursu odbędzie się 16 maja 2018 r. w Warszawie. Polegał on będzie na wypowiedzi ustnej przed Komisją Centralną Akademii – Konkursu. Dla finalistów organizator przewidział nagrody pieniężne oraz rzeczowe.
Konkurs jest częścią programu edukacyjnego „Szkoła bliższa prawu”. W założeniu organizatorów, poszerzyć ma on wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wiedzę prawną, udoskonalić ich umiejętności komunikacyjne i oratorskie oraz sprawdzić kreatywność oraz zdolność komunikacji.
Sponsor