We wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej ukazał się wywiad z Włodzimierzem Chróścikiem, Dziekanem Rady Izby warszawskiej, w którym tłumaczył m.in. jakie zmiany zaszły w sposobie szkolenia na aplikacji radcowskiej na przestrzeni lat, a także przybliżył ideę publikacji „Mapa aplikacji radcowskiej” wydanej przez OIRP w Warszawie na początku tego roku.
Mapa dokładnie opisuje, jak będzie wyglądało szkolenie na aplikacji radcowskiej w 2019 roku w naszej Izbie, przedstawia wypracowane przez nas rozwiązania w zakresie programu i metodyki szkolenia. Są one dostosowane do najnowszych zmian dotyczących „upraktyczniania aplikacji”, które w ubiegłym roku wprowadziła Krajowa Rada Radców Prawnych – wyjaśnia Włodzimierz Chróścik, współautor publikacji.
Dziekan dodaje, że „Mapa aplikacji radcowskiej” to pozycja, która ma wesprzeć szkolenie aplikantów w całym kraju, nie tylko w okręgu warszawskim. Podkreśla przy tym, że publikacja nie ma na celu narzucania innym izbom radcowskim modelu kształcenia, to bardziej zachęta do dyskusji nad tym modelem – Czekamy na uwagi krytyczne, ewentualne pomysły na jej dalsze doskonalenie – tłumaczy.
Zapytany o dalszą ewolucję ogólnokrajowego programu aplikacji, Dziekan Rady OIRP w Warszawie uspokaja, że to długofalowy proces. Wiele nowych rozwiązań jest wdrażanych przez pojedyncze izby, w tym m.in. warszawską, a te, które się sprawdzą, mogą zostać zaanektowane przez kolejne izby – Wiele pomysłów budzi duże dyskusje np. obowiązkowe sporządzanie pisemnych prac dodatkowych, których jestem gorącym zwolennikiem. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to duże wyzwanie, nie tylko organizacyjne. Izba warszawska i kilka innych izb wdrożyły już takie rozwiązanie jako dodatkowe i nieobowiązkowe, przynosi to doskonałe efekty. Sądzę, że powinno to stanowić zachętę do jego przyjęcia w skali całego kraju – mówi Dziekan Włodzimierz Chróścik.
Cały wywiad jest dostępny we wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.