Otrzymaliśmy od radcy prawnego informację o podszywaniu się pod jego kancelarię i wysyłaniu faktur za obsługę prawną do dużych podmiotów.
Schemat działania polega na wykorzystaniu prawidłowych danych radcy prawnego (imię, nazwisko, nazwa, adres) i wysłaniu z fałszywego adresu e-mail faktury za nieistniejące usługi prawne.
Przesyłana wiadomość ma pewne cechy uwierzytelniające ją tzn. faktura jest przesyłana przez np. prezesa firmy do księgowości z poleceniem „wszystko jest ok – zapłać” z fakturą jako załącznikiem,
a adres fałszywy adres e-mail jest bardzo podobny do prawidłowego adresu.
Uwiarygodnienie faktury polega na podaniu w niej danych istniejącej osoby, które prowadzi działalność, świadczy pomoc prawną.
Radca prawny, który dokonał zgłoszenia podszywania się pod niego poinformował, że w tym dniu kontaktowało się z do nim kilka podmiotów, które otrzymały wiadomości wraz z fakturą. Podmioty sprawdzały, czy dana firma istnieje (tak istniała). Po wpisaniu numeru rachunku bankowego i sprawdzeniu w rejestrze podatników VAT otrzymywali informację, że rachunku nie ma w rejestrze. Z dużym prawdopodobieństwem jednak jakiś podmiot, który nie zauważył, że wiadomość została wysłana z fałszywego adresu e-mail i nie sprawdził numeru rachunku bankowego w rejestrze może zostać ofiarą wyłudzenia środków i przeleje je na konto wskazane na fakturze.
Rekomendacje:
Jeżeli otrzymacie Państwo sygnał o sytuacji, gdzie ktoś przy wykorzystaniu Państwa danych uwierzytelniał wystawienie faktury rekomendujemy:
- Dokonanie zgłoszenia przestępstwa podszywania się na policję/ w prokuraturze. https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo
- Zgłoszenie w urzędzie skarbowym, że nie jesteście wystawcą faktury, na wypadek, gdyby jakiś podmiot padł ofiarą wyłudzenia. Urzędy skarbowe na podstawie otrzymanego JPG będą oczekiwały od Państwa zapłacenia podatków.
- Zgłoszenie incydentu do CERT Polska (https://incydent.cert.pl). Zgłoszenia dokonuje się online.
Prosimy również o zwiększenie czujności w obszarze cyberbezpieczeństwa i zapoznanie się z poniższymi informacjami:
Czym jest PHISHING i jak nie dać się nabrać na podejrzane wiadomości e-mail oraz SMS-y?
- Zgłaszanie phishingu jest niezwykle proste i intuicyjne. Po prostu wejdź na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska https://incydent.cert.pl/ wypełnij krótki formularz online, dołącz podejrzaną wiadomość i wyślij.
Jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że jesteś ofiarą oszustwa lub wykryłaś/eś podejrzenie oszustwa, zgłoś niezwłocznie ten fakt także Policji lub do prokuratury!
Więcej o tym, jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo dowiesz się w portalu GOV.PL