Usytuowanie pełnomocnika w procesie mediacyjnym to najważniejsze zagadnienie, które będzie omawiane na konferencji „Prawnik w dialogu mediacyjnym”, organizowanej przez Krajową Izbę Radców Prawnych 20 października.
Data konferencji nie jest przypadkowa – 20 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji – tego dnia o godz. 15.00 KIRP zaprasza na bezpłatne, dostępne dla wszystkich zainteresowanych wydarzenie w formule online.
Mediacja to metoda dochodzenia do ugodowego, satysfakcjonującego wszystkie strony, rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale osoby trzeciej – neutralnego i bezstronnego mediatora, którego zadaniem jest wspieranie przebiegu procesu i pomoc w osiągnięciu porozumienia. Profesjonalni pełnomocnicy, ze względu na rozumienie porządku prawnego oraz znajomość praw stron są jednymi z najlepiej przygotowanych do profesjonalnego uczestnictwa w procesie mediacyjnym specjalistów. Dlaczego zatem, pomimo niewątpliwych zalet mediacji jako efektywnej metody rozwiązywania sporów, prawnicy nie zawsze są do niej przekonani? Jak to zmienić? Jakie, nieporównywalne z procesem sądowym, możliwości stwarza prawnikowi dialog mediacyjny?
Odpowiedzi na te pytania, w ramach dwóch tematycznych paneli, będą poszukiwali doświadczeni w swoich obszarach zawodowych specjaliści, wśród których są:
- Mariusz Haładyj – Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej;
- Maciej Bobrowicz – od ponad 15 lat mediator w sprawach gospodarczych, były Prezes KRRP;
- Tomasz Maliński – mediator gospodarczy, działacz społeczny i propagator mediacji, dyrektor Ośrodka Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie;
- Ivo Kucharczuk – radca Prokuratorii Generalnej RP, specjalizujący się w regulacjach w zakresie zarządzania mieniem i rozwiązywania sporów przez podmioty z sektora publicznego;
- Andrzej Archanowicz – wielokrotnie pełniący funkcję Przewodniczącego Komisji Rozjemczej FIDIC oraz reprezentujący klientów w postępowaniach arbitrażowych i mediacji sądowych w obszarze infrastruktury;
- Dorota Grześkowiak-Stojek – specjalista prawa zamówień publicznych, z 19-letnim doświadczeniem we wspieraniu klientów w rozwiązywaniu sporów, współautorka komentarza z zakresu prawa zamówień publicznych.
Po każdym z paneli dyskusyjnych przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi, w której będą mogli wziąć udział zarejestrowani uczestnicy konferencji.
Rejestracja uczestników jest możliwa do 18 października za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/3ym2Eao