We wtorek, 15 października, odbyła się konferencja „Kobiety przyszłością branży prawniczej”, która zainaugurowała działalność Fundacji Women in Law. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję podzielić się zawodowymi doświadczeniami oraz wyzwaniami, z którymi przychodzi im się mierzyć coraz częściej w codziennej pracy. Wśród zaproszonych ekspertów znalazła się prof. Monika Całkiewicz, Wicedziekan Rady OIRP w Warszawie.
W pierwszym panelu dyskusyjnym „Jaka będzie przyszłość branży prawniczej?” prowadzonym przez Pawła Rochowicza (Rzeczpospolita), uczestniczyło wielu radców prawnych: Monika Całkiewicz, Monika Behrens, Marcin Maruta, Agnieszka Poteralska oraz Piotr Piekutowski. Debatę wspierała dodatkowo adw. Anisa Gnacikowska z NRA w Warszawie. Paneliści dyskutowali o tym, czy rzeczywiście zmiany zachodzące w zakresie wykorzystywania nowych technologii są wyzwaniem dla branży prawniczej. – Bez wątpienia stoimy u progu dużych zmian, które usprawnią działania prawników oraz funkcjonowanie kancelarii prawnych. Wiem, że radcowie prawni postrzegają to jako szansę, która, powinna zostać wykorzystana – stwierdziła Wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, Monika Całkiewicz.
Na konferencji rozmawiano także o życiowym doświadczeniu prelegentów. Zaproszeni goście dzielili się własnymi historiami zawodowymi, udowadniając tym samym, że droga prawnika nie zawsze jest oczywista. Tę tezę potwierdziła m.in. prezentacja Wicedziekan Całkiewicz, która pokazała, że prawnik równie dobrze może sprawdzać się na sali wykładowej, sali sądowej czy w pracy w kancelarii. Sama zaczynała swoją karierę od prokuratury, jednocześnie pracując naukowo i dydaktycznie, by w końcu wstąpić w szeregi radców prawnych. Jak podkreśliła, nie żałuje żadnej z podjętych decyzji i wierzy, że obecna ścieżka zawodowa – bycie radcą prawnym – jest najlepszą z możliwych.
Dzięki formule konferencji, obejmującej prezentację tematów takich jak, sztuczna inteligencja w sferze prawa oraz wpływ prawa na model biznesu słuchacze mieli szansę nie tylko dowiedzieć się, czy postęp technologiczny jest dla prawników zagrożeniem, ale także posłuchać ścierających się ze sobą stanowisk dotyczących zarówno obecnej, jak i przyszłej roli kobiet-prawniczek.