Czy zbrodnia jest wpisana w naturę człowieka? Czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych? Co to jest modus operandi? Dlaczego ludzie zabijają? – na te i inne pytania odpowiadała prof. Monika Całkiewicz, Wicedziekan Rady OIRP w Warszawie i autorka książki „Zbrodnia prawie doskonała” podczas spotkania w Klubie Radcy Prawnego.
Mecenas Całkiewicz gościła 27 września br. w Klubie Radcy Prawnego i w ramach cyklu „Pasje radców prawnych” opowiadała o swojej dotychczasowej karierze prokuratora, a także o książce „Zbrodnia prawie doskonała”, która została wydana w tym roku nakładem wydawnictwa PWN.
Wicedziekan Rady OIRP w Warszawie opowiadała m.in. o tym, jak została prokuratorem oraz z jakiego powodu odeszła z tego zawodu, a zajęła się karierą radcy prawnego. – Gdy kończyłam swoją książkę habilitacyjną i byłam na urlopie bezpłatnym zaproponowano mi wówczas dalszą pracę w prokuraturze, ale bez możliwości wykładania na uczelni. Byłam bardzo związana z uczelnią i nie mogłam pogodzić się z tym, że nie mogę dłużej prowadzić na niej zajęć – dodaje. Mecenas Całkiewicz zdecydowała o odejściu z zawodu prokuratora, a rozpoczęciu pracy jako radca prawny, tym bardziej, że może także wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie przydatne dla radców prawnych jako obrońców w sprawach karnych.
Profesor Monika Całkiewicz przeanalizowała kilka spraw, które prowadziła, pracując jeszcze w prokuraturze. Opowiedziała o tym, kto najczęściej dopuszcza się zbrodni, jak nawet najlepsze alibi może zostać podważone przez najmniejszy drobiazg oraz o motywach zbrodni – Moim zdaniem każda zbrodnia ma jakiś motyw. Nieważne czy jest to zdrada, zemsta czy chęć wygrania zakładu z kolegami – mówiła mec. Całkiewicz.
Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Pasje radców prawnych”.