Komisja Doskonalenia Zawodowego Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie zaprasza radców prawnych do udziału w pierwszym warsztacie eksperckim, który poświęcony zostanie zagadnieniom z obszaru umów cywilnoprawnych – „Waloryzacja, kary umowne, odstąpienia – jak zapewnić skuteczność tych klauzul umownych i uniknąć najczęstszych błędów w ich zastrzeganiu”.
Warsztaty eksperckie to nowa forma doskonalenia zawodowego oferowana przez OIRP w Warszawie. Głównym założeniem warsztatów eksperckich jest ich ukierunkowanie na praktyczną sferę omawianego zagadnienia, co w połączeniu z dyskusją i wymianą poglądów pomiędzy uczestnikami warsztatu i prowadzącym umożliwić ma pozyskanie i utrwalenie najlepszych wzorców i standardów postępowania w istotnych sprawach dotyczących praktyki zawodowej radców prawnych.
W trakcie warsztatów prezentowane będzie orzecznictwo oraz poglądy doktryny w obszarze związanym z omawianym zagadnieniem dzięki czemu możliwe będzie zweryfikowanie własnego stanowiska w celu poszukiwania możliwe najlepszego rozwiązania określonego zagadnienia formalnoprawnego.
Pierwszy warsztat podzielony został na trzy części, z których każda traktować będzie o innym zagadnieniu objętym tematem warsztatu. Każda część warsztatu realizowana będzie w formie stacjonarnej, w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym w siedzibie OIRP w Warszawie przy ul. Żytniej 15 lok. 16 . Poszczególne spotkania w ramach warsztatu odbywać się będą w dniach 30 stycznia 2025 r., 27 lutego 2025 r., 27 marca 2025 r. w godz. 17:00 -19:15.
Warsztat jest skierowany do prawników praktyków sporządzających i opiniujących umowy. Poruszane w nim zagadnienia dotyczące waloryzacji, kar umownych i odstąpienia należą do najtrudniejszych w praktyce prawniczej. Spotkanie z wykładowcą posiadającym bogate doświadczenie w tworzeniu i opiniowaniu tego rodzaju klauzul jest doskonałą okazją do przedyskutowania i rozwiązania problemów, które uczestnicy napotykają w swojej praktyce. W trakcie warsztatów przedstawione zostaną również modelowe postanowienia umowne co daje szansę omówienia kwestii o bardziej podstawowym charakterze. Daje to szansę udziału osób, których wiedza w tym zakresie nie jest jeszcze ugruntowana. Uczestnik warsztatu powinien w jego trakcie nabyć wiedzę o zasadach tworzenia omawianych klauzul, poznać typowe problemy jakie pojawiają się w związku z tymi klauzulami i znaleźć rozwiązanie nurtujących go wątpliwości.
Marek Miller – Wiceprezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Radca Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej. Autor kilkuset opinii dotyczących umów zawieranych w obrocie gospodarczym. Uczestnik negocjacji, których przedmiotem były umowy zawierane przez największych zamawiających publicznych (tj. Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polskie Sieci Energetyczne). Wykładowca prowadzący zajęcia z zakresu prawa cywilnego i procesu cywilnego. Członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Program warsztatu:
30 stycznia 2025 r., godz. 17:00 – 19:15
I. Waloryzacja wynagrodzenia
- co kryje się pod pojęciem waloryzacja wynagrodzenia,
- kiedy waloryzacja jest w ogóle potrzebna,
- jakie części wynagrodzenia waloryzować,
- jak dobrać mierniki waloryzacyjne (waloryzacja wskaźnikowa, koszykowa, na podstawie kosztów rzeczywistych),
- od kiedy waloryzować i jak określić punkt odniesienia do waloryzacji,
- minimalna i maksymalna granica waloryzacji,
- podział ryzyk przy waloryzacji,
- konstrukcja wzoru waloryzacyjnego,
- waloryzacja umowna a waloryzacja w związku z nadzwyczajną zmianą okoliczności.
27 lutego 2025 r., godz. 17:00 – 19:15
II. Kary umowne
- co to jest kara umowna,
- stosunek kary umownej do odszkodowania,
- jakie funkcje pełni kara umowna i jakie to ma znaczenie dla treści umownej,
- co to oznacza, że kara umowna zabezpiecza wykonanie zobowiązań niepieniężnych; przypadki wątpliwe;
- sankcje umowne nieoparte na winie,
- dobór kary adekwatnej do zabezpieczanego interesu wierzyciela,
- wysokość kary umownej i górna granica kary umownej,
- mechanizmy ograniczające miarkowanie kary,
- odstąpienie od umowy a kara umowna,
- kary związane z odstąpieniem i kary za zwłokę,
- postanowienia umowne zapewniające dochodzenie odszkodowania przewyższającego
27 marca 2025 r., godz. 17:00 – 19:15
III. Odstąpienie od umowy
- umowne odstąpienie od umowy a ustawowe odstąpienie od umowy,
- ryzyka wiążące się z umieszczaniem w umowach postanowień powielających ustawowe prawo do odstąpienia,
- kiedy umowa powinna zawierać postanowienia dotyczące odstąpienia od umowy.
- modelowa treść klauzuli odstąpienia,
- skutki odstąpienia dla istnienia umowy, w tym dodatkowych zastrzeżeń umownych,
- odstąpienie a wypowiedzenie.
Liczba punktów przyznawanych w zakresie obowiązku doskonalenia radców prawnych: 18
Poziom podstawowy – uczestnicy znają przepisy prawa lub instytucje prawne, które będą omawiane podczas warsztatu lecz nie posiadają praktyki w ich interpretacji lub stosowaniu. Celem warsztatu jest przekazanie uczestnikom wiedzy w obszarze objętym jego tematyką, w celu dalszego i samodzielnego jej pogłębiania, w tym także w zakresie orzecznictwa sądowego i poglądów doktryny.
Opłata za uczestnictwo w warsztacie wynosi:
360,-zł netto* – dla radców prawnych i aplikantów z OIRP w Warszawie
*– jeżeli uczestnikiem szkolenia jest osoba nie wpisana na listę radców prawnych OIRP – usługa jest opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 23%.
– jeżeli uczestnikiem szkolenia jest radca prawny wpisany na listę OIRP – usługa podlega zwolnieniu z podatku VAT.
Opłatą objęte są wszystkie części warsztatu. Nie przewiduje się możliwości zapisania tylko na wybraną część warsztatu.
W warsztacie uczestniczyć może tylko 20 osób. O zakwalifikowaniu się do warsztatu decyduje kolejność zgłoszeń. Z chwilą osiągnięcia limitu osób zapisy na warsztat zostaną zamknięte.
Zgłoszenia dokonują Państwo poprzez poniższy formularz rejestracyjny.
Formularz rejestracyjny
Wymagany tytuł wpłaty: imię i nazwisko oraz temat warsztatu eksperckiego
Nr rachunku bankowego: Santander Bank Polska S.A.
nr: 58 1910 1048 2788 0250 0267 0005
Rezygnacja z udziału w warsztacie (potwierdzona na piśmie) jest możliwa najpóźniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. Rezygnacja późniejsza, ale nie później niż 7 dni przed warsztatem powoduje konieczność wpłaty 15% kosztów udziału tytułem kosztów organizacyjnych. Rezygnacja po tym terminie, bez względu na jej przyczynę, powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału.
Organizator zastrzega sobie prawo zamknięcia listy uczestników w momencie wyczerpania miejsc.
W przypadku zaistnienia wyjątkowych lub nadzwyczajnych okoliczności możliwe są zmiany terminu, programu warsztatu jak również prowadzącego warsztatu. W takich sytuacjach odpowiednie informacje opublikowane zostaną na stronie www.oirpwarszawa.pl lub przekazane osobom, które do tego czasu dokonały już zgłoszenia.
Informacji o szkoleniu udzielają:
Marta Gardzińska pod numerem telefonu 22 862 41 69 wew. 162,
e-mail: gardzinska.m@oirpwarszawa.pl
Aleksandra Pietrasik pod numerem telefonu 22 862 41 69 wew. 116,
e-mail: pietrasik.a@oirpwarszawa.pl