Komisja Doskonalenia Zawodowego Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie zaprasza radców prawnych do udziału w szkoleniu, które odbędzie się w formie stacjonarnej w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym w siedzibie OIRP w Warszawie przy ul. Żytniej 15 lok. 16 w dniu 28.01.2025 r., godz. 10:00-15:30.
Celem szkolenia jest kompleksowe omówienie zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem/ESG, które są niezbędne dla zrozumienia fundamentów wciąż rozwijającego się w tym zakresie otoczenia regulacyjnego. Szkolenie przybliży podstawowe – i już obowiązujące – regulacje, w tym dyrektywę CSRD i transponującą ją do polskiego porządku prawnego ustawę z dn. 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, europejskie standardy sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESRS), a także unijną „zieloną” taksonomię. Wyjaśnione zostaną podstawowe zasady sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, w tym ocena istotności i zasada podwójnej istotności, różnice pomiędzy działalnością kwalifikującą się do taksonomii, a działalnością zgodną z taksonomią, a także m.in. pojęcie greenwashingu.
Borys D. Sawicki – radca prawny, wspiera klientów we wszystkich kwestiach związanych ze zrównoważoną transformacją, w tym w raportowaniu zagadnień zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i europejskimi standardami raportowania ESRS, ocenie zgodności działalności z Taksonomią UE, a także obowiązkowymi ujawnieniami uczestników rynku finansowego na podstawie rozporządzenia SFDR. Doradza również w transakcjach zrównoważonego finansowania, w tym w finansowaniach powiązanych z celami w zakresie zrównoważonego rozwoju (sustainability-linked loans) oraz „zielonymi” finansowaniami m.in. w oparciu o LMA Green Loan Principles, ICMA Green Bond Principles i Equator Principles (EP 4). Jest członkiem Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej, członkiem grupy wspierającej EFRAG w opracowaniu standardów raportowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (VSME ESRS) oraz członkiem Rady Innowatorów ESG przy Polskim Stowarzyszeniu ESG. Mec. Sawicki jest również ekspertem grupy roboczej ds. stosowania Taksonomii UE pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także członkiem grupy roboczej ds. minimalnych gwarancji przy Związku Banków Polskich. Współkieruje pracami Zespołu ESG w kancelarii SK&S.
Program szkolenia:
9:30 – 10:00 Rejestracja uczestników
10:00-11:30 Sesja I
1. Wstęp. ESG na świecie i w Europie – historia, trendy i regulacje.
2. Krajobraz regulacyjny w UE
3. Kluczowe regulacje – wstęp
- dyrektywa CSRD i standardy ESRS
- Taksonomia UE
- Green Claims Directive i instrumenty walki z greenwashingiem
- inne istotne regulacje, w tym SFDR, CSDDD i EUDR
11:30-11:45 Przerwa kawowa
11:45-13:15 Sesja II
1. Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i standardami ESRS, w tym podstawowe pojęcia:
- zasada podwójnej istotności
- proces należytej staranności
- interesariusze
- łańcuch wartości
- atestacja sprawozdań zrównoważonego rozwoju
- odpowiedzialność organów w związku z nienależytym raportowaniem
2. Taksonomia EU
3. Kwalfikowalność do taksonomii, zgodność z taksonomią i ujawnienia taksonomiczne z art. 8
4. Elementy oceny zgodności taksonomii:
- wnoszenie istotnego wkładu w realizację co najmniej jednego z celów środowiskowych
- nie wyrządzanie poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych – zasada DNSH
- zgodność z minimalnymi gwarancjami (w tym proces należytej staranności)
- przykładowe techniczne kryteria kwalifikacji
13:15 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:30 Sesja III
1. Greenwashing
- pojęcie greenwashingu z uwzględnieniem regulacji w zakresie zrównoważonego rozwoju (SFDR, Taksonomia, Green Claims Directive)
- Green Claims Directive (dyrektywa w sprawie zielonych oświadczeń) – omówienie kluczowych założeń
2. Rola radcy prawnego w sprawach dotyczących zrównoważonego rozwoju
Liczba punktów przyznawanych w zakresie obowiązku doskonalenia radców prawnych: 12 pkt.
Poziom podstawowy – uczestnicy nie znają przepisów prawa lub instytucji prawnych, które będą omawiane podczas szkolenia, a tym samym nie posiadają praktyki w ich interpretacji lub stosowaniu. Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom podstawowej wiedzy w obszarze objętym tematyką szkolenia, w celu dalszego i samodzielnego jej pogłębiania, w tym także w zakresie orzecznictwa sądowego.
O zakwalifikowaniu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń jednak pierwszeństwo udziału w szkoleniu przysługuje radcom prawnym i aplikantom radcowskim.
Pozostałe osoby będą mogły uczestniczyć w szkoleniu pod warunkiem dostępności miejsc.
Opłata za uczestnictwo w szkoleniu wynosi:
290,-zł netto* – dla radców prawnych i aplikantów z OIRP w Warszawie
490,-zł netto* – dla radców prawnych i aplikantów spoza OIRP w Warszawie
599,-zł netto* – dla pozostałych uczestników
*– jeżeli uczestnikiem szkolenia jest osoba nie wpisana na listę radców prawnych OIRP – usługa jest opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 23%.
– jeżeli uczestnikiem szkolenia jest radca prawny wpisany na listę OIRP – usługa podlega zwolnieniu z podatku VAT.
Zgłoszenia dokonują Państwo poprzez zapis elektroniczny dostępny na stronie www.oirpwarszawa.pl w zakładce „Doskonalenie zawodowe”/Najnowsze szkolenia OIRP w Warszawie lub bezpośrednio pod adresem: https://szkolenia.oirpwarszawa.pl/
W powyższej zakładce znajdą Państwo również program szkolenia.
Zgłoszenie uznane jest za skuteczne, jeśli:
1) zostanie złożone poprzez formularz elektroniczny zamieszczony na stronie https://szkolenia.oirpwarszawa.pl/ (zielony przycisk „zarejestruj się”)
2) załączona jest do niego kopia przelewu o wymaganym tytule wpłaty.
3) w przypadku podmiotów korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeśli zostanie załączone podpisane oświadczenie o finansowaniu ze środków publicznych.
Wymagany tytuł wpłaty: imię i nazwisko oraz data szkolenia 28.01.2025 r.
Nr rachunku bankowego: Santander Bank Polska S.A.
nr: 58 1910 1048 2788 0250 0267 0005
Rezygnacja z udziału w szkoleniu (potwierdzona na piśmie) jest możliwa najpóźniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. Rezygnacja późniejsza, ale nie później niż 7 dni przed szkoleniem powoduje konieczność wpłaty 15% kosztów udziału tytułem kosztów organizacyjnych. Rezygnacja po tym terminie, bez względu na jej przyczynę, powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału.
Organizator zastrzega sobie prawo zamknięcia listy uczestników w momencie wyczerpania miejsc.
W przypadku zaistnienia wyjątkowych lub nadzwyczajnych okoliczności możliwe są zmiany terminu, programu szkolenia jak również prowadzącego szkolenie. W takich sytuacjach odpowiednie informacje opublikowane zostaną na stronie www.oirpwarszawa.pl lub przekazane osobom, które do tego czasu dokonały już zgłoszenia.
Informacji o szkoleniu udzielają:
Aleksandra Pietrasik pod numerem telefonu 22 862 41 69 wew. 116, e-mail: pietrasik.a@oirpwarszawa.pl
Marta Gardzińska pod numerem telefonu 22 862 41 69 wew. 162, e-mail: gardzinska.m@oirpwarszawa.pl