Europejskie Stowarzyszenie Prawników AEA-EAL organizuje ogólnodostępne webinaria w językach angielskich i rosyjskim na temat problematyki COVID-19 oraz wpływu pandemii na wymiar sprawiedliwości i prawa człowieka. Wykłady są bezpłatne i wymagają jedynie zgłoszenia. Każdy uczestnik otrzyma również zaświadczenie o udziale w webinarium.
W związku ze zmienioną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa, Stowarzyszenie AEA-EAL podjęło się zorganizowania serii internetowych dyskusji na różne tematy związane mniej lub bardziej wymiarem sprawiedliwości w dobie COVID-19.
Pierwsza konferencja internetowa jest skierowana do rosyjskojęzycznej publiczności – organizujemy ją wspólnie z Instytutem Praw człowieka z Kazachstanu – w dniu 16 maja w godzinach 11.00 – 20.00 czasu Astana (CET + 4) na temat „ Ustawodawstwo i Prawa człowieka w czasach pandemii”. Poruszane będą takie tematy jak:
- Nowe podejście do edukacji prawnej i kształcenia ustawicznego prawników.
- Wdrażanie i ochrona praw człowieka podczas pandemii i kwarantanny.
- Wymiar sprawiedliwości w obliczu ograniczeń stosowanych przez państwa.
- Wpływ pandemii na wykonywanie umów i jej inne konsekwencje prawne.
Więcej informacji (w języku rosyjskim) oraz bezpłatna rejestracja są dostępne tutaj.
Drugie seminarium dla odbiorców anglojęzycznych odbędzie się 18 maja o 17:30 (CET), a jego tematem jest „Wpływ COVID-19 na dostęp do wymiaru sprawiedliwości – przegląd sytuacji w różnych krajach na świecie”. Podczas seminarium omówione zostaną następujące zagadnienia:
- Zatrzymanie i areszt tymczasowy a prawo do obrony. Dostęp do adwokata osób zatrzymanych, podejrzanych i oskarżonych, pozbawionych wolności, w dochodzeniach
i postępowaniach sądowych. Czy organy wymiaru sprawiedliwości przestrzegają norm
i dobrych praktyk? - Ofiary przemocy domowej i ich prawa w kontekście dostępu do wymiaru sprawiedliwości – istniejące standardy prawne i obecna praktyka (doświadczenia prawników).
- Zagrożenia dla tajemnicy zawodowa w czasach pandemii COVID-19.
- Sprawiedliwość bliska czy odległa? Plusy i minusy zastosowania nowych technologii
w dostępie do wymiaru sprawiedliwości.
Darmowa rejestracja dostępna pod adresem conferences@aea-eal.eu (prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz numeru wpisu, jeśli dotyczy).
Jednocześnie chcemy potwierdzić, że każdy członek AEA-EAL będzie mógł uczestniczyć online (za pośrednictwem platformy Zoom) w Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia, zaplanowanym na drugą połowę czerwca.