W czwartek, 13 czerwca, w warszawskim hotelu Bellotto doszło do zawarcia dwóch niezwykle ważnych porozumień – z turecką Izbą adwokacką w Ankarze oraz rumuńską Izbą adwokacką w Cluj. Porozumienia mają na celu szeroką współpracę i wymianę doświadczeń m.in. w kwestiach szkoleniowych oraz organizacyjnych. Podczas uroczystego spotkania, warszawski samorząd radców prawnych reprezentował Dziekan Rady, Włodzimierz Chróścik.
Podpisanie dokumentów poprzedziło międzynarodową konferencję Modern Bar Association, której organizatorem była Izba warszawska. Sygnatariuszami umów ze stołecznym samorządem byli Dziekan Rady Izby Adwokackiej w Ankarze, Erinc Sagkan, oraz członek Rady Izby Adwokackiej w Cluj, Călin Viorel Iuga.
Choć do zawarcia umów doszło dopiero dzisiaj, to relacje Izby warszawskiej z naszymi przyjaciółmi w Ankarze i Cluj trwają już od kilku lat – podkreśla Dziekan Rady, Włodzimierz Chróścik – Różne doświadczenia i podobne wyzwania przed jakimi stoją nasze samorządy czynią nas partnerami idealnymi. Dlatego zgodnie uznaliśmy, że współpracę należy usystematyzować, do czego wstępem są podpisane dziś umowy – dodaje.
Podobnego zdania jest Erinc Sagkan, Dziekan samorządu adwokatów w Ankarze – Zależało nam na sformalizowaniu tej współpracy z uwagi na kilka aspektów. Przede wszystkim dostrzegamy pewne podobieństwa między naszymi Izbami w kontekście prawno-politycznym – tłumaczy – Podlegamy podobnym naciskom ze strony decydentów w kraju. Tak samo jak w Polsce staramy się również opracować właściwe relacje na linii sądy-adwokaci czy sądy-radcy prawni. W końcu trzecim, równie ważnym elementem, na którym chcemy się skupić wspólnie z warszawskimi radcami jest edukacja aplikantów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie szkolenia są gwarancją rozwoju i wyznacznikiem jakości pracy naszych prawników – wylicza Sagkan.
Tak samo na współpracę z Izbą warszawską zapatruje się przedstawiciel Izby adwokackiej w Cluj – Choć nasza Izba świętuje właśnie 100-lecie istnienia to przez fakt, że sporą część tego czasu stanowi okres komunizmu, można powiedzieć, że działamy od około 30 lat. Transformacja zmieniła nie tylko mentalność, ale sprowokowała również zmianę sposobu funkcjonowania naszej Izby, przez co mierzymy się z takimi samymi wyzwaniami jak młodsze samorządy. Mam tu na myśli głównie kwestie organizacyjne i przede wszystkim – sprawy edukacji – tłumaczy Călin Viorel Iuga – Jednym z naszych priorytetów jest kształcenie prawników, doskonale odnajdą się we współczesnym świecie i staną się elitą nie tylko rumuńskiej, ale także europejskiej palestry. Współpraca na tym polu z OIRP w Warszawie, na pewno pomoże nam wypracować właściwe rozwiązania, które sprawdzą się zarówno w Polsce jak i Rumunii – tłumaczy przedstawiciel Izby w Cluj.
Uroczyste zawarcie umów zwieńczyła symboliczna wymiana podarunkami od każdego z sygnatariuszy. Następnie reprezentanci trzech prawniczych samorządów udali się na rozpoczęcie konferencji Modern Bar Association.