Egzamin radcowski odbędzie się w dniach 18-21 maja 2021 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI (ul. Prądzyńskiego 12/14).
- Komisja Egzaminacyjna – Hala nr 1, wejście główne;
- Komisja Egzaminacyjna Nr 2 – Hala nr 1, wejście „H”;
- Komisja Egzaminacyjna Nr 3 – Hala nr 1, wejście „J”;
- Komisja Egzaminacyjna Nr 4 – Hala nr 1, wejście „K”;
- Komisja Egzaminacyjna Nr 5 – Hala nr 3, wejście główne;
- Komisja Egzaminacyjna Nr 6 – Hala nr 3, wejście „B”;
- Komisja Egzaminacyjna Nr 7 – Hala nr 4, wejście „P”;
- Komisja Egzaminacyjna Nr 8 – Hala nr 4, wejście główne;
- Komisja Egzaminacyjna Nr 9 – Hala nr 4, wejście główne;
Numer komisji, do której zostali przypisani zdający, został podany w zawiadomieniu o egzaminie.
Egzamin rozpoczyna się:
- 18 maja 2021 r. o godz. 10.00 – część pierwsza (prawo karne).
- 19 maja 2021 r. o godz. 10.00 – część druga (prawo cywilne lub rodzinne).
- 20 maja 2021 r. o godz. 10.00 – część trzecia (prawo gospodarcze).
- 21 maja 2021 r. o godz. 10.00 – części czwarta i piąta (prawo administracyjne oraz zasady wykonywania zawodu lub zasady etyki).
Czas na opracowanie rozwiązań zadań z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego lub rodzinnego i prawa gospodarczego wynosi po 360 minut. Czas na opracowanie rozwiązania zadania z zakresu prawa administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki wynosi łącznie 480 minut.
Podczas egzaminu bezwzględnie obowiązują poniższe wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 15 kwietnia 2021 r:
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
- Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Stawiennictwo zdającego z naruszeniem ww. warunków stanowi zakłócenie przebiegu egzaminu i jest podstawą do wykluczenia tego zdającego z egzaminu.
- Na terenie parkingu, w miejscu rejestracji oraz w pobliżu sali egzaminacyjnej obowiązuje zakaz przebywania osób towarzyszących.
- Podczas egzaminów nie będą zapewnione szatnie, a każdy zdający przechowuje swoje okrycia wierzchnie oraz walizki/torby ze swoimi rzeczami w obrębie swojego miejsca egzaminacyjnego (odzież – np. na oparciu krzesła), w sposób uniemożliwiający kontakt dotykowy osobom trzecim.
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z przyniesionych przez siebie na egzamin: sprzętu komputerowego, dozwolonych materiałów egzaminacyjnych (tekstów ustaw, komentarzy i orzecznictwa), własnych przyborów piśmienniczych, kalkulatora itd. Organizator nie zapewnia tych materiałów i przyborów i każdy zdający winien je sobie zapewnić we własnym zakresie i na własny użytek.
- Obowiązuje stanowczy zakaz użyczania między zdającymi jakiejkolwiek rzeczy przyniesionej na egzamin.
- Zdający nie mogą wnosić na salę egzaminacyjną urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji, w tym telefonów komórkowych oraz jakichkolwiek rzeczy zbędnych, a Komisja Egzaminacyjna nie zapewnia ich przechowania. W razie złamania tego zakazu ww. rzeczy będą musiały być pozostawione poza salą egzaminacyjną bez jakiegokolwiek dozoru.
- Organizator nie zapewnia wody pitnej ani posiłków. Zdający mogą przynieść na egzamin własne napoje i przekąski.
- Czekając na wejście do budynku, w którym znajduje się sala egzaminacyjna albo do sali egzaminacyjnej, zdający obowiązani są do zachowania dystansu (co najmniej 1,5 m) oraz zakrycia ust i nosa maseczką.
- Na teren obiektu, bezpośrednio przylegający do sali egzaminacyjnej, mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całego obiektu, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
- Podczas wpuszczania zdających do sali egzaminacyjnej członek Komisji Egzaminacyjnej może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5 metrowego odstępu).
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy: podchodzi do niego członek Komisji Egzaminacyjnej/osoba zapewniająca obsługę informatyczną, wychodzi do toalety, korzysta ze stanowiska z systemem informacji prawnej lub drukarki, oddaje zadanie i pracę zawierającą rozwiązanie zadania i wychodzi z sali egzaminacyjnej. Zdający – jeżeli uznają to za właściwe – mogą mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
- Zdający chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie obowiązani są do złożenia stosownego zaświadczenia lekarskiego Przewodniczącemu Komisji Egzaminacyjnej. Zaświadczenie zostanie zwrócone zdającemu wraz z uchwałą o wyniku egzaminu. Przedłożenie stosownego zaświadczenia lekarskiego winno nastąpić najpóźniej w chwili rejestracji.
- Przy wejściu na salę egzaminacyjną, przy stanowiskach z systemem informacji prawnej oraz przy toaletach zostanie udostępniony płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%).
- Zdający korzystający ze stanowisk z systemem informacji prawnej oraz drukarek mają obowiązek dezynfekcji rąk przed i po skorzystaniu z komputera oraz używania rękawiczek. Obok stanowisk zostanie udostępniony dozownik z płynem dezynfekcyjnym i rękawiczki.
Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego, udostępnionymi na stronie egzaminradcowski.pl.
REJESTRACJA PRZED EGZAMINEM
Rejestracja zdających, poprzedzająca wejście na salę egzaminacyjną, odbywać się będzie w godz. 9.00-9.45, po okazaniu dowodu tożsamości. Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się na liście obecności, korzystając z własnego długopisu.
Podczas rejestracji zdający okazuje dowód tożsamości ze zdjęciem w sposób umożliwiający jego odczytanie, bez kontaktu dotykowego z dokumentem osoby rejestrującej.
Zdający wchodzą na salę egzaminacyjną pojedynczo, przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób, po obligatoryjnej dezynfekcji rąk, która poprzedza pozostałe czynności przygotowawcze (np. losowanie numeru stolika, pobranie pendriva).
Losowania numeru stolika dokonuje się tylko jednorazowo – w pierwszym dniu egzaminu. W pozostałych dniach egzaminu zdający zajmuje to samo miejsce. Wylosowana opaska z numerem stolika nie może być zdjęta z ręki do zakończenia ostatniego dnia egzaminu.
Zdający, którzy wybrali możliwość rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przy użyciu sprzętu komputerowego obowiązani są do właściwego przygotowania sprzętu, z uwzględnieniem wymogów technicznych umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie aplikacji i przyniesienia go na egzamin.
W zakresie wymogów technicznych dotyczących przygotowania i przeprowadzenia egzaminu radcowskiego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego oraz sposobu użycia tego sprzętu przy rozwiązywaniu zadań zastosowanie mają informacje, podane w ogłoszeniu Przewodniczących Komisji Egzaminacyjnych. Tekst ww. ogłoszenia dostępny jest na stronie internetowej www.egzaminradcowski.pl.
Podczas egzaminu można mieć wydrukowaną instrukcję użytkownika Aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych, zamieszczoną na stronie www.ms.gov.pl;
Osoby rozwiązujące zadania egzaminacyjne odręcznie będą sporządzały prace na papierze przygotowanym przez OIRP w Warszawie. Wszyscy zdający otrzymają papier z przeznaczeniem na brudnopis. Zdający korzystają z własnych przyborów do pisania.
Podczas egzaminu zapewniony będzie dostęp do zasilania elektrycznego, tym niemniej uzasadnione jest, aby baterie w komputerach były sprawne i naładowane, rozważyć można przyniesienie na egzamin dodatkowych baterii.
Informacja o materiałach, z których można korzystać podczas egzaminu radcowskiego
Przepis art. 364 ust. 12 ustawy o radcach prawnych uprawnia zdających do korzystania w trakcie egzaminu radcowskiego z własnych materiałów w postaci tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa.
Pod pojęciem komentarza należy rozumieć komentarz do konkretnego aktu normatywnego (ustawy, rozporządzenia, zarządzenia).
Nie stanowią komentarza w rozumieniu wskazanego przepisu np. monografie, artykuły, podręczniki, wzory pism procesowych, orzeczeń i umów, w związku z tym nie można z nich korzystać podczas egzaminu.
O dopuszczalności materiału, jako wymienionego w ustawie nie decyduje jego forma i nazwa. Jedynym kryterium jest możliwość zakwalifikowania go ze względu na treść do jednej z kategorii: tekst aktu prawnego, komentarz, orzecznictwo. Wątpliwości co do tego, które z materiałów są dozwolone, będzie rozstrzygał Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej.
Materiały mogą być sporządzone w dowolnej formie, z uwzględnieniem tego, że muszą zawierać elementy identyfikujące źródło pochodzenia (np. wydruk z systemu informacji prawnej).
W materiałach mogą być podkreślenia i zamarkowania tekstu wykonane samodzielnie.
Niedopuszczalne są zmiany materiału (np. poprzez notatki, czy też dołączenie innego tekstu), powodujące przekształcenie w materiał inny niż: tekst aktu prawnego, komentarz, orzecznictwo.
Można posiadać zszyte pliki składające się z konkretnego przepisu, komentarza do niego
i orzecznictwa.
Z treści art. 364 ust. 12 ustawy o radcach prawnych nie wynika obowiązek Komisji Egzaminacyjnej zapewnienia zdającym tych materiałów, w związku z tym należy korzystać z własnych przyniesionych na egzamin materiałów.
Zdający będą mogli korzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do systemu informacji prawnej LEGALIS oraz LEX. Zapewnione będzie jedno stanowisko na około pięć osób zdających w danej komisji egzaminacyjnej. Do stanowisk będą podłączone drukarki.
Zasadniczym sposobem korzystania z tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa jest wykorzystywanie materiałów przyniesionych przez osoby zdające. Korzystanie z systemu informacji prawnej należy traktować jako źródło uzupełniające.
Prosimy o zapoznanie się z załączonym planem Centrum EXPO XXI i stosowanie się do oznaczonych stref parkowania.