Urzędówki
Prowadzenie spraw z urzędu
Radcowie prawni, bez względu na formę wykonywania zawodu, są zobowiązani, zgodnie z ustawą, do prowadzenia spraw z urzędu, po wyznaczeniu ich przez organ samorządu zawodowego, w następstwie ustanowienia przez sąd radcy prawnego dla osoby zwolnionej z kosztów sądowych.
Czytaj dalejPomoc prawna z urzędu – wyciąg z przepisów
Osobom prowadzącym sprawy z urzędu, w celu lepszego poruszania się w gąszczu przepisów regulujących tę sprawę proponujemy – w formie wyciągu z przepisów – podstawowe informacje dot. pełnienia funkcji pełnomocnika z urzędu.
Czytaj dalejPoszukiwani chętni do podejmowania się spraw z urzędu
Zwracamy się do Państwa z apelem o zgłaszanie się do dobrowolnego prowadzenia spraw z urzędu tj. poza regulaminową kolejnością alfabetyczną.
Czytaj dalejOpinia OBSiL dot. ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu
Poniżej publikujemy opinię OBSiL KRRP dotyczącej zakresu obowiązku podwyższania opłaty przewidzianej rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu (Dz. U. z 2016 roku, poz.
Czytaj dalejKasy fiskalne a radca prawny wyznaczony jako pełnomocnik z urzędu
1. Uwagi ogólne Ze strony radców prawnych wyznaczonych jako pełnomocnicy z urzędu zgłaszane są wątpliwości co do konieczności ewidencjonowania takich usług za pomocą kas rejestrujących, zwanych potocznie kasami fiskalnymi. Wątpliwości te są ściśle związane z dotychczasową niejednolitą praktyką wystawiania faktur za takie usługi, a zwłaszcza kwestią kto ma być w fakturze określony jako nabywca (odbiorca) usługi.
Czytaj dalej