Już po raz piąty radcy prawni z OIRP w Warszawie włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Prawnika, które w tym roku przypadały na piątek 25 października. W ramach akcji, członkowie Izby warszawskiej przeprowadzili w szkołach zajęcia pro bono, skupiając się na prawie do pomocy prawnej z urzędu w sprawach karnych oraz w uzyskiwaniu pomocy prawnika w przypadku pozbawienia wolności.
Stołeczni radcy prawni przeprowadzili w tym roku ok. 30 lekcji w szkołach na terenie Warszawy i innych miejscowości województwa mazowieckiego, szkoląc ponad 1000 uczniów.
Zarówno członkowie Izby warszawskiej, młodzież oraz kadra nauczycielska docenili tegoroczną inicjatywę. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z praktycznymi stronami prawa, wychowawcy mogli urozmaicić program o ważną wiedzę obywatelską, a radcowie prawni czerpali radość z dzielenia się własnym doświadczeniem ze szczerze zainteresowanym audytorium.
To piąta edycja naszej edukacyjnej akcji z okazji Europejskiego Dnia Prawnika i po raz piąty spotykamy się z bardzo dużym entuzjazmem ze strony uczniów i nauczycieli – podsumowuje r.pr. Magdalena Bartosiewicz, Koordynator ds. edukacji prawnej w OIRP w Warszawie – Okazuje się, że wiedza o prawie to nie tylko przydatna rzecz, ale przede wszystkim może być ciekawa – nie tylko dla dorosłych – dodaje.
To było świetne doświadczenie. Młodzież zaskakuje znajomością pojęć, a czasem pytaniami. Poza przyjemnym doświadczeniem promowania obrońcy z urzędu, jako obrońcy praw człowieka, wyjątkowo miło było też zwyczajnie zobaczyć, jak mądrą i odpowiedzialną mamy młodzież – ocenia r.pr. Dominika Bok, jedna z prowadzących zajęcia z okazji Europejskiego dnia Prawnika.
Uczniowie w trakcie zajęć przejawiali duże zainteresowanie praktycznym wymiarem prawa, zadając pytania w odniesieniu do własnych doświadczeń. Wprowadzało to ożywioną dyskusję połączoną z dużą dawką niekoniecznie oczywistej wiedzy.
W ramach omawiania postępowania przygotowawczego rozmawialiśmy o dotychczasowych „przygodach” uczniów z prawem, takich jak np. brak dowodu tożsamości podczas kontroli biletów w autobusie i w związku z tym wizyta na komisariacie – opowiada jedna z wolontariuszek akcji, r.pr. Urszula Jones – Poważniejszych przygód na szczęście nie mieli. Chętnie dzielili się swoimi wrażeniami.
Pomimo, że tematyka zajęć momentami wydawała się dosyć trudna i wymagała tłumaczenia niektórych pojęć, uczniowie korzystając z niewielkich podpowiedzi potrafili samodzielnie dojść do tego kim jest np. oskarżyciel prywatny, a kim publiczny. Bardzo dobrze radzili sobie również z rozpoznawaniem zawodów prawniczych i potrafili powiązać je z ich rolami procesowymi w procesie karnym. Odniosłam wrażenie, że zajęcia były dla nich interesujące, ale też przydatne, bo kontynuowali zadawanie pytań również w czasie przerwy – relacjonuje r.pr. Agnieszka Kędzior.
Większość ze szkół, w których prowadzono zajęcia, brała udział w akcji po raz kolejny – w tym roku również zadeklarowały chęć uczestnictwa w następnych edycjach wykładów.
W edukacyjnym wolontariacie Izby warszawskiej z okazji Europejskiego Dnia Prawnika udział wzięli: Anna Binkiewicz, Dominika Bok, Krzysztof Brudkowski, Szymon Jelonek, Urszula Jones, Agnieszka Kędzior, Wiesława Kulig-Wyporska, Monika Leszko, Przemysław Ligęzowski, Anna Miłosz, Mateusz Simiński, Joanna Sztylko.
Wszystkim radcom prawnym i aplikantom radcowskim, uczestniczącym w tegorocznej akcji, serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!
***
Celem Europejskiego Dnia Prawnika jest promowanie praworządności oraz informowanie obywateli o roli prawników w obronie ich praw. Pomoc prawna z urzędu jest zaś kluczowym narzędziem w zapewnieniu dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Dostęp do wymiaru sprawiedliwości należy do praw podstawowych, a także stanowi zasadniczą część i instrument praw człowieka.