W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” ukazała się obszerna debata pt. „Jak radcy prawni przygotowują się do obron karnych” zorganizowana przez OIRP w Warszawie oraz redakcję Rzeczpospolitej. Uczestniczyli w niej: Dziekan Rady OIRP w Warszawie Włodzimierz Chróścik, Sędzia Sądu Okręgowego, Wiceprezes ds. Karnych w Sądzie Okręgowym w Warszawie Beata Najjar, Dariusz Korneluk Prokurator Apelacyjny oraz prof. dr hab. Monika Całkiewicz Protektor ds. studiów Prawniczych Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie.
„Za pół roku radcy prawni będą mogli występować w roli obrońców w sprawach karnych. Podczas debaty zorganizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie i redakcję „Rzeczpospolitej” rozmawiali z przedstawicielami środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego o tym, jak przygotowują się do tej roli, jakie szanse i zagrożenia wynikają z nowych przepisów. Reforma procedury karnej, która wprowadza m.in. tę zmianę, wchodzi w życie 1 lipca 2015 r. Radcy zapewniają, że będą dobrze przygotowani do nowych zadań. (…)
Dziekan Chróścik przekonywał, że szkolenie aplikantów radcowskich nie różni się od adwokackiego. – Już pięć roczników aplikantów przechodzi intensywne szkolenia z tej dziedziny prawa i zdaje egzamin zawodowy z prawa karnego w takiej samej formule jak aplikanci adwokaccy. Wielu podkreśla wręcz, że ten, który zdają kandydaci na radców prawnych, jest trudniejszy od adwokackiego. Do tej pory wiele osób traktowało prawo karne jak naukę języka kraju, do którego nigdy się nie pojedzie. Od kilku lat nasze nastawienie zdecydowanie się zmienia. Wiemy, że będziemy mogli wkrótce stosować te przepisy w praktyce. Dlatego jest zauważalne bardzo poważne podejście do nauki tej dziedziny prawa – zarówno wśród radców prawnych, jak i aplikantów radcowskich – podkreślał dziekan Chróścik.”